5 Easy Facts About leczenie jaskry Described

W przypadku jaskry wąskiego kąta usunięcie soczewki z oka odblokowuje kąt przesączania i ciśnienie w oku spada. Nie jest konieczne dalsze leczenie. Inne przypadki jaskry należy rozpatrywać indywidualnie.

Ryc. nine. Jaskrowy zanik warstwy włókien nerwowych siatkówki w oku prawym w obrazowaniu OCT Stratus. W oku prawym widoczna po lewej stronie ryciny czarna linia wyznaczająca jej średnią grubość przebiega w pobliżu lub na granicy patologii zaznaczonej linią żółtą, odcinkami wchodząc w jej zakres (strefa czerwona).

W większości takich przypadków gonioskopia nie może jednak precyzyjnie ocenić wielu ważnych dla leczenia factorów blokady odpływu cieczy wodnistej i wymaga uzupełnienia badaniem obrazowym.

Ze względu właśnie na możliwy bezobjawowy przebieg choroby lub powodowanie przez nią tylko bardzo dyskretnych objawów wskazanym articleępowaniem dla rodziców byłoby, by w razie jakichkolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia oczu swojego dziecka wybierać się z nim na konsultację do okulisty.

Podobnie jak nadciśnienie tętnicze, także cukrzyca, szczególnie ta o wieloletnim i nieprawidłowo kontrolowanym przebiegu, sprzyja rozwojowi w obrębie gałki ocznej wielu negatywnym zmianom. Przewlekle wysokie wartości glikemii powodują chociażby uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych, co objawia się np.

Widać to wyraźnie na kolistych diagramach oznaczonych literami OD dla oka prawego i OS dla lewego. Wynik badania poniżej normy oznacza barwa czerwona, graniczny żółta, a prawidłowy zielona.

Należy pamiętać, iż badanie w kierunku jaskry nie polega jedynie na pomiarze ciśnienia wewnątrzgałkowego. Musi obejmować read more także ocenę wyglądu nerwu wzrokowego, dopełnioną w razie podejrzenia jaskry jego dokumentacją obrazową, a także ocenę przedniego odcinka oka wraz z gonioskopią i obrazowaniem za pomocą tomografii optycznej (AS OCT).

W przypadkach, w których nie można utworzyć odpływu powyższymi metodami stosuje się zabiegi mające na celu zmniejszenie wydzielania cieczy wodnistej.

Zabiegi korygujące stan anatomiczny dobiera się indywidualnie do typu zamknięcia kąta rozpoznanego na podstawie tomografii optycznej przedniego odcinka oka (AS OCT).

Jaskra to grupa chorób, które przyczyniają się do stopniowego zaniku nerwu wzrokowego. Skutkiem nieleczonej choroby jest systematyczne zmniejszanie się pola widzenia, a w dalszej fazie – ślepota.

Choć jaskra związana jest zwykle ze zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrz gałki ocznej, przyczyny jej powstawania mogą być bardzo różne. W grupie ryzyka znajdują się cukrzycy, osoby cierpiące na krótkowzroczność oraz chorzy na zaburzenia gospodarki tłuszczowej organizmu.

podwyższenie ciśnienie wewnątrzgałkowe w stopniu, którego obniżenie jest niemożliwe przy zastosowaniu leczenia farmakologicznego bądź zabiegu laserowego

Tonometr komputerowy typu air-puff – mierzy ciśnienie za pomocą strumienia powietrza, bez kontaktu urządzenia z okiem pacjenta.

W obu opisanych powyżej podtypach choroby występuje zaburzenie krążenia cieczy wodnistej w gałce ocznej. Ciecz wodnista jest wytwarzana w każdym oku i jej rola polega na utrzymywaniu odpowiedniego napięcia gałki ocznej oraz odżywianiu tych części oka, które nie mają własnych naczyń krwionośnych, a także odprowadzaniu produktów przemiany materii. W oku odbywa się nieustanne krążenie cieczy wodnistej – z miejsca jej powstawania w komorze tylnej oka, poprzez źrenicę i beleczkowanie w kącie przesączania do naczyń krwionośnych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *